Někdo jim říká „bonbon“, „cukrovinka“, ale jak se tyhle slaďoučké dobroty dělají? Na to se společně podíváme v tomto článku.
Nedávno jsme oslavili Mezinárodní den čokolády a podzim už nám pomalu klepe na dveře. Po horkých letních dnech přichází ochlazení a s tím se rozbíhá opět naplno i výroba vašich oblíbených pralinek od JANKA. Všeobecně čokoláda nemá ráda teplo, ani velkou změnu teplot. Naopak ji svědčí teploty mezi 15 °C a 21 °C. Proto se ve výrobě stále teplota pohybuje okolo 18 °C. Ke správné pracovní teplotě čokolády nám pak pomáhají temperovací stroje tzv. tempírky. Vylít tabulku čokolády není tak těžké, ale v případě pralinek je to, jak se říká vyšší dívčí. Pojďme společně na tento proces nahlédnout a zjistit, jak se pralinky u nás vyrábí.
Je potřeba říci, že v JANKOVI pralinky vyrábíme ručně, kdy holky ve výrobě zvládnou vyrobit i několik tisíc pralinek za den. Jak tedy na ně?
Vylejeme formu
Prvním korkem při výrobě pralinek je vylévání formy, která má požadovaný tvar. Do formy nalijeme čokoládu z tempírek a necháme ji chvilku ztuhnou. Poté se přebytečná čokoláda vyleje zpět do tempírky. Ve formě nám zůstane tenká vrstva čokolády, kterou ještě následně necháme zatuhnout.
Vyplníme náplněmi
Jakmile je skořápka zatuhlá, můžeme ji vyplnit různými náplněmi (ganáž), které jsou ze smetany a čokolády, ale i z ovoce, oříšků nebo alkoholu. Můžeme tak získat rozmanité příchutě, které našim pralinkám dodávají jedinečnou chuť. V našem případě jediným způsobem konzervace je pak pasterizace. Sice pak mají naše pralinky trvanlivost v průměru 3 měsíce, ale díky tomu, že neobsahují umělé konzervanty, je zvýrazněna jejich chuť. Například teď v naší podzimní krabičce můžete ochutnat například dýni, med a skořici, kaštan nebo jablko.
Jakmile máme pralinky naplněné, musíme je zavíčkovat
To děláme pomocí cukrářské stěrky, kdy na formu opět nalejeme čokoládu a cukrářskou stěrkou setřeme. Pak už jen stačí vyklepnout, ale… Co se stane s poškozenými pralinkami? Ty nevyhazujeme, ale prodáváme jako 2. jakost, nebo darujeme tam, kde vykouzlí i tak úsměv na tváři. :-)
Jak ale vzniknou barevné pralinky?
Pralinky můžeme obarvit do všemožných odstínů barev například inspirovanými právě podzimem. K tomu používáme přírodní barviva s kakaovým máslem. Obarvit je můžeme až na samotný závěr po vyklepnutí třeba za pomoci airbrushe, nebo hned na začátku. V tomto případě obarvíme přímo vnitřek formy buď to již zmíněným airbrushem nebo štětečkem. Díky tomu nám mohou vzniknout pralinky všemožných barev a vzorů.
A to by nebyl JANEK, abyste nenašli tu svou oblíbenou pralinku.